Habr v kleci aneb Svůj k svému

Majitelé minimalistické zahrady při jejím budování postupovali neobvykle, leč logicky. Zatímco staršímu roubenému domu pořídili standardní zeleň včetně zeleninové zahrádky, pro založení zahrady přimykající se k modernímu rodinnému domu povolali zahradní architektku. Ať navrhne, co mu bude slušet nejlépe!

Text: Marie Krausová | Foto: Petr Hejna

Z POHLEDU KLIENTA, Z POHLEDU AUTORA

Na prvním místě je nutné říct, že investor je nadšenec do koní a chová na svém ranči haflingy. Tohle plemeno pochází z jižního Tyrolska, kde vzniklo křížením malých horských plemen zřejmě s orientálními, především arabskými koňmi. O ty na konci 19. století nebyla v Rakousku nouze díky bojům s Turky, které trvaly déle než 500 let. Haflingové jsou urostlí a mají typicky světle hnědou srst a plavou hřívu a ohon. Tento nebotanický úvod do popisu zahrady je nutný pro pochopení primárního přání majitele: nová zahrada měla být „okno do krajiny“, kterým bude pozorovat koně a přitom jeho „pozorovatelna“ (čili zahrada) bude odcloněná před sousedy a pohledy z místní komunikace.Pro Ing. Barboru Eismanovou z ateliéru Zahradní architektura hrál při projektování důležitou roli dům – jednoduchá přízemní stavba s pultovou střechou, otevřená velkým prosklením do zahrady. „Tomu sluší minimalistická zahrada, která nehýří přemírou rostlinných druhů,“ vysvětluje svůj koncept autorka. Ten investorům vyhovoval, protože si přáli nízkoúdržbovou, příjemnou a intimní zahradu.

NEPŘÍTEL Č. 1

Největším nepřítelem zdejších zahrad je drsné klima, typické pro náhorní roviny: permanentní silný vítr, v létě sucho, v zimě holomráz, případně sníh. A čím zahradu v otevřené krajině odclonit před pohledy zvenčí, ale aby z ní bylo vidět ven? Živým plotem? Samozřejmě! Ale z čeho? Měl být hustý, rychle růst a bránit zajícům a srnkám, aby jím probíhali a plašili koně.

PLOT JAKO DOMINANTA

Když se začala zahrada budovat, byl už dům hotov včetně venkovního bazénu, což není úplně ideální. „Nejdřív bylo nutné trochu remodelovat terén, aby nestékala dešťová voda do bazénu. Mám ráda zahrady v jednoduchém čistém stylu, proto jsem navrhla minimalistickou zahradu. Dominantním prvkem jsou žulové zídky kombinované s živým habrovým plotem vysazeným v gabionech – účinný trik jak zabránit zvěři vpádu na zahradu. Habr je ušlechtilejší dřevina, poměrně rychle roste a na podzim jeho listí sice uschne, ale opadá až na jaře. Habrový živý plot celoročně spolehlivě funguje,“ vysvětluje architektka.

MINIMUM S MAXIMÁLNÍM VÝSLEDKEM

Ing. Eismanová se rozhodla vysadit minimum druhů rostlin, které však prošly přísnou výběrem podle kritéria, zda přežijí zdejší extrémní klima. „Svou představu o mrazuvzdorných bambusech jsem pustila z hlavy, protože žádný odborník nezaručil, že během zdejší zimy nevymrznou. Bambus nepřevychováte a každoroční opakovaná výsadba přináší klientovi jen zklamání a další výdaje. Proto jsem použila vyzkoušené otužilce: pěchavu podzimní (Sesleria autumnalis), imperatu válcovitou (Imperata cylindrica), ozdobnici čínskou (Miscanthus sinensis). Největší atrakce jsou ozdobné česneky (Allium christophii), jejichž přísně kulovité hlavy minimalisticky zdobí minimalistickou zahradu jak v květu, tak když utvoří semena. Na jaře rozkvetou v trávníku cibuloviny. Dost jsem si užila s habry. Zpočátku se musely pečlivě plít a zahradníky opravdu královsky pobavilo, když se do drátěných ok (5 x 10 cm) gabionů vešla jen moje ruka!“ Kromě několika keřů (kalina, ruj, zlatice), vysazených na návrší v koutě zahrady, okrasné jabloně a muchovníku je všude pokládaný travní koberec se závlahou. Velké plochy kamenných zídek ručně skládaných ze žulových odseků časem porostou popínavky: přísavník (Parthenocissus), zimolez (Lonicera caprifolium) a plamínek (Clematis).

Projekt: Ing. Barbora Eismanová, Zahradní architektura Ing. Ivan Marek, www.zahrarch.cz

Realizace: Zahradní architektura Ing. Ivan Marek, Astra